20 éves a Műszaki Informatikai Kar

Az idei tanévben ünnepli 20 éves jubileumát a Műszaki Informatikai Kar. Ezen alkalomból beszélgettünk Dr. Süle Zoltánnal, a Műszaki Informatikai Kar dékánjával és Dr. Gerzson Miklós egyetemi docenssel a Kar történetéről, és a kerek évforduló alkalmából tartandó programokról.

A Műszaki Informatikai Kar rövid története

A Műszaki Informatikai Kar története sok évvel az alapítás előtt kezdődött. Az informatika oktatásának előzményei az 1960-as évre nyúlnak vissza egyetemünkön. Ekkoriban számítástechnikát oktattak nagygépes rendszeren és vegyipari műveletek szimulációját analóg számítógépeken.

1985-ben az akkori Művelődésügyi Minisztérium Kazincbarcikáról Veszprémbe helyezte át a mérés és automatizálás főiskolai szakot. A képzés személyi és tárgyi feltételeinek megteremtésére Dr. Vass József adjunktus kapott megbízást. Az új szakon 1988-ban kezdte meg tanulmányait az első évfolyam. 1991-től, a fejlesztéseknek köszönhetően, már villamosüzemmérnöki képzés formájában folytatódhatott az oktatás.

Az 1980-as évek második felében egyre intenzívebbé vált a számítógépes hardver- és szoftverfejlesztés. Dr. Liszi János, az egyetem akkori rektora egyetemi szintű informatikus szak indítását határozta el. A szakindítás támogatásához megnyerte Dr. Roska Tamás, az MTA SZTAKI vezető kutatójának közreműködését, így 1991-ben, országosan az elsők között, megkezdődhetett a képzés a műszaki informatika egyetemi szakon.

A két szakon folyó oktatáshoz jelentős személyi és tárgyi fejlesztések voltak szükségesek, melyekben egyrészt Dr. Vass József és munkatársainak, másrészt több, az MTA kutatóintézeteiben dolgozó vezető kutatónak volt meghatározó szerepe. A dinamikus szakmai fejlődés eredményeképpen 1991. november 1-én alakult meg a Műszaki Informatika és Automatizálás Tanszék.

Nagy volt az érdeklődés a műszaki informatika szak iránt, folyamatosan növekedett a felvett hallgatók száma. 1995. január 1-vel az egy tanszék négyfelé vált a művelt tudományterületeknek megfelelően, de a négy tanszék tevékenységét kezdetektől fogva a Műszaki Informatikai és Villamosmérnöki Intézet fogta össze.

1996-ban, az első informatikus évfolyam végzésekor indult a Műszaki informatikai alkalmazások PhD program, amely 2000-től Informatikai Tudományok Doktori Iskola néven folytatja napjainkban is tevékenységét.

Az erősödő oktatói állomány és a doktori képzés indítása lehetővé tette, hogy az intézetből előbb önálló jogosultságokkal rendelkező intézet, majd kar legyen. Ebben a folyamatban jelentős szerepe volt Dr. Gaál Zoltán rektornak és Dr. Marton Gyulának, a Mérnöki Kar dékánjának.

A Műszaki Informatikai Kar 2003-ban alakult meg, amelynek első vezetője Dr. Friedler Ferenc professzor úr volt.

Karunk oktatásának fejlesztése már a kezdetektől folyamatos volt. Felismerve a tehetséggondozás és a rövidebb ciklusú képzések fontosságát, elindítottuk az Erdős Pál Matematikai Tehetséggondozó Iskolát, a főiskolai informatikus képzést Nagykanizsán és a mérnökasszisztens képzést Székesfehérváron. Az országban az elsők között tértünk át a BSc, MSc képzési rendszerre a mérnök informatikus szakon, majd elindítottuk a képzéseket a gazdaságinformatikus és a programtervező informatikus szakokon. Ezekkel, illetve a 2018-ban indított üzemmérnök informatikus BProf szakkal, majd a 2020-as évek elején indított programtervező informatikus és adattudományi mesterszakokkal országosan egyedülállóan széles palettát kínál a Kar az informatikai felsőoktatásba jelentkezőknek.

A magas színvonalú oktatás természetes velejárója az intenzív kutatási tevékenység. Még az 1990-es évek végén alakultak meg az első professzori kutatólaboratóriumok, az egyes tudományterületeken folyó munka összefogására. A szervezeti átalakulásoknak és a karon folyó tudományos képzésnek köszönhetően a laboratóriumok száma folyamatosan növekedett és vezetői ma már elsősorban olyan munkatársak, akik a Karon szerezték meg diplomájukat és doktori fokozatukat. A Karon végzett kutatások meghatározó jelentőségűek a doktori iskola megítélése szempontjából, ezért nagy hangsúlyt fektetünk a tudományos közlemények és az általunk rendezett konferenciák számára és minőségére. Ezeknek köszönhetően egyre nagyobb létszámú külföldi doktoranduszunk van.

A kutatás mellett a bevételt hozó fejlesztési tevékenységek is fontos szerepet játszanak a Kar életében. Kezdetben ezek középiskoláknak készített oktatási rendszerek voltak, majd egyre nagyobb mértékben vállalatoknak, intézményeknek készített informatikai, automatizálási megoldások lettek. Ezek nélkül nehezebben válhattak volna valóra infrastrukturális fejlesztéseink és kollégáink külföldi konferencia részvételei, de számos innovatív tudományos eredmény megszületését is megalapozták a vállalati K+F együttműködések.

Az oktatás és kutatási fejlesztéseket szervezeti változások kísérték. A Matematikai és Számítástechnikai Tanszék 2006-os csatlakozásával, majd a korábbi tanszékek 2009-ben történt átalakításával alakult ki a veszprémi kampuszon ma is meglévő struktúra. 2016-ban Nagykanizsán, majd a 2021-ben a Zalaegerszegen alapított tanszékekkel jött létre a Kar jelenlegi szervezete.

Kari programok

A Műszaki Informatikai Kar alapításának 20 éves évfordulója alkalmából számos kiemelt programot rendezünk a 2023/2024-es tanévben. A programsorozat első elemeként november 7-én tartottuk a jubileumi születésnapot ünneplő eseménysorozat nyitórendezvényét, ahol felidéztük a Kar alapításához vezető legfontosabb mérföldköveket és kutatási portfóliónk fejlődését.

Célunk a tanév során rendezett programokba bevonni a Kar és az Egyetem munkatársainak, valamint hallgatóinak széles rétegét. Az I épület aulájában informatikatörténeti kiállítást rendeztünk be, amely szabadon látogatható, valamint felállítottunk egy fotófalat is ugyanitt, ahol az elmúlt 20 év legérdekesebb pillanatai tekinthetők meg. Hallgatói és oktatói részvétellel november 8-án megválasztottuk a Műszaki Informatikai Kar hivatalos italát egy rangos zsűri és hallgatói szavazatok alapján. December első napjaiban egy nagyon izgalmas kerekasztal-beszélgetést is szerveztünk a digitális világ felhasználói szokásainak változásáról, ahol vendégünk volt Steigervald Krisztián generációkutató és Klausz Melinda közösségi média specialista.

Igyekszünk a jubileumi év üzenetére felhívni hallgatóink, vállalati partnereink és valamennyi külső érdeklődő figyelmét. Erre az ősz folyamán jó alkalom volt a 24 órás programozási verseny és a középiskolás diákok számára rendezett Bakonyi Bitfaragó Bajnokság is, ahol a megoldandó feladatokban megjelentek az évfordulóhoz kapcsolódó érdekességek.

A 2024-es évben is további, a hallgatókat és munkatársakat egyaránt megszólító eseményekkel hívjuk majd fel a figyelmet a Műszaki Informatikai Kar alapításának 20. évfordulójára, így mindenképpen érdemes folyamatosan követni a Kar weboldalát, ahol minden szükséges információ elérhető lesz a programokról. A „jövő technológiáit tanítjuk és kutatjuk” hirdetjük diákjainknak és az érdeklődőknek; emellett remekül elférnek a Műszaki Informatikai Kar izgalmas és érdekes programjai, amelyre szeretettel várjuk az érdeklődőket.

MIK/Egyetemünk

(Fotók: Szabó László)