30 éves a PEHÖK
A 2023/2024-es tanévben ünnepli a Pannon Egyetem Hallgatói Önkormányzata fennállásának 30. évfordulóját. Ez alkalommal idézünk pár sort Zenkovics Ferenc legelső HÖK elnöktől, valamint felkerestük pár visszaemlékező gondolat erejéig Csillag Zsolt kancellárt; és Varga Eszter Mária hallgatót, aki 2023 novemberéig töltötte be elnöki titulusát.
Zenkovics Ferenc „Egon” – az első HÖK elnök (1993-1994)
Első HÖK elnökünk, Zenkovics Ferenc, 2007-ben blogot vezetett Öregktori regnálásáról, akkor írta az alábbi sorokat (a róla készült fotó is ebből az időből, az eccegratum.blog. hu-ról való): „…16 éve léptem be a Veszprémi Egyetem kapuján először, és miközben a kémia szóbeli felvételimre vártam az aula félemeleti lépcsőfordulójában, és néztem a mozaik képet a falon, ültem a dohányzóasztal mellé kihelyezett fotelban (amit aztán HÖK elnökként személyesen kollektivizáltam a HÖK iroda számára), szóval ott ültem, 18 évesen és tudtam, hogy ez az én világom: a tudás, a szellem, az értelem egyetemes emberi intézménye, itt a helyem. Kilenc évig jártam az egyetemre, két diplomát söpörtem be (gépészmérnök, műszaki menedzser), és közben hallgattam teológiát, színháztörténelmet, palléroztam magam minél interdiszciplinárisabb területeken, bejártam Európa nagy városait, barátaimmal és HÖK-ös munkatársaimmal szerveztem megannyi rendezvényt, közösségi programot, több száz hallgatótársamat utaztattuk külföldre, nyári egyetemekre, konferenciákra, szakmai gyakorlatokra a nemzetközi diákszervezetek keretében stb. stb. …felidéztem magamban azokat a boldog időket, amit közösen éltünk meg vizsgák előtt szorongva, fogaskerékhajtóművet tervezve, bulizva VEN-en, gólyatáborokban, szakesteken, együtt hevertük ki a ZH időszakokat a NEVIKI és MÁFKI DC-ben, közel egy évtizeden keresztül…
Csillag Zsolt kancellár, Ex-Elnök (2004-2005)
2001 és 2004 között volt szerencsém részese lenni a hallgatói érdekképviseletnek a Veszprémi Egyetemen, és nyugodtan mondhatom, hogy ez az időszak alapvetően határozta meg a későbbi életemet többféle szempontból is. Úgy emlékszem vissza ezekre az évekre, hogy nagyon elhivatottak voltunk, rendkívül érdekelt minket az egyetem működése, és mindenképpen hozzá akartunk tenni mi is az intézmény fejlődéséhez.
Lelkesen mentünk minden létező egyetemi bizottsági és tanácsülésre, véleményeztük és alkottuk meg a hallgatókkal kapcsolatos szabályokat, és alapvetően úgy éreztük, hogy a munkánk fontos: érdemben tudjuk javítani a hallgatók körülményeit és képviselni az érdekeiket.
Akkoriban a Hallgatói Önkormányzat még nem rendelkezett olyan infrastruktúrával, mint napjainkban: a „B” épület 2. emeletén 3 db ütött-kopott irodában volt a „főhadiszállás”. Asztala/széke csak az elnökség tagjainak volt, és egy-egy mozgalmasabb napon ugyan alig fértünk el az irodában, de talán pont ez volt benne a jó, ez adott neki egy nagyon fiatalos/lendületes színezetet.
Az élet sokkal bonyolultabb (és egyben egyszerűbb is) volt még akkoriban, mivel ugyan az e-mailt már használtuk, de facebook, instagram, tiktok híján a hallgatókkal történő kapcsolattartás többnyire személyesen zajlott. Ez azt jelentette, hogy „több munkát kellett beletenni”, viszont sokkal közvetlenebb volt a közeg, és megítélésem szerint sokkal jobban tudták és értették a hallgatótársak, hogy mi is az a HÖK, miért fontos, miben tud segíteni.
Emellett persze nagyon hasznos időszak volt ez számomra személyesen is, és nem azért mert a „hökös” léttel valamiféle kiváltság vagy komoly fizetés járt volna. A későbbiekre nézve az adott óriási előnyt, hogy beleláthattam egy nagy rendszer működésébe, megtanultam felelősséget vállalni, és másokat képviselni, megtanultam csapatban dolgozni, sok ember előtt kommunikálni, és nem utolsó sorban számos új barátra, ismerősre tettem szert.
Azt gondolom, hogy ha annak idején nem kerülök bele ebbe a közösségbe, nem lennék ma az, aki. A szó minden értelmében.
Varga Eszter Mária, Ex-elnök (2021-2023)
A Hallgatói Önkormányzati tevékenység számomra egy nagyon különleges tapasztalat volt, amely számos értékes pillanatot hozott az életembe. 2019-ben csatlakoztam a Hallgatói Önkormányzathoz, mert a Gólyatábor után aktívan részt szerettem volna venni az egyetemi közösségi életben, és hozzájárulni a hallgatókat érintő mindennapi ügyekhez. Először lehetőségem volt alelnökként segíteni a külföldi diákokat, bizottsági és tanácsüléseken vehettem részt. Később elnökhelyettesként már nagyobb csapatban, az egyetem minden hallgatóját érintő ügyekkel foglalkozhattam, majd 2021-től idén novemberig elnökként képviselhettem a hallgatótársaimat, Titeket.
A munka során olyan barátokat és ismerősöket szereztem, akikkel a közös célokért dolgozva szoros kapcsolatot alakítottam ki. Úgy érzem, hogy a HÖK a második családom volt az elmúlt években. Mindegy volt, hogy szabályzatokon vagy pályázatokon dolgoztunk, vagy csak összegyűlt a csapat beszélgetni egyet, szinte mindig estébe nyúltak a témák. Sosem felejtem majd el az iroda padlóján, a babzsákfotelekben elfogyasztott közös pizza és hamburger vacsorákat, és az azok közben zajló egyetemi életről, szenátusi előterjesztésekről szóló gondolatcserét.
A csapatmunka és kommunikáció fontosságát is megtapasztalhattam, és ez nemcsak szakmailag, de személyesen is gazdagított. Rengeteg ember előtt beszélhettem, három gólyatábor, két VEN és számos gólyabál szervezésében vettem részt. Az érdekképviselet, a szervezői munka, a részvétel különböző eseményeken és programokon lehetővé tette számomra, hogy megismerjem az egyetem sokszínűségét és bővítsem a látókörömet.
Rövid időszak telt el a mandátumom vége óta, de biztosan kijelenthetem, hogy a Hallgatói Önkormányzati munka nem csak néhány évnyi érdekképviselet volt, hanem egy nagy, közös kaland. Mindig hálás leszek az elmúlt négy évért, köszönöm mindenkinek, aki bármilyen módon a része volt! Ezúton biztatlak Titeket, hogy ha tehetitek csatlakozzatok a Hallgatói Önkormányzathoz, mert a HÖK családnak mindig szüksége lesz új, a közösség érdekeit szem előtt tartó tagokra!
(Fotók: Kancellári Kabinet, PEHÖK, archív)