Érkezik a 40. Vegyészmérnök Szakest

A Pannon Egyetem legnagyobb szakestje, amely már több mint 20 éve szerves részét képezi a hallgatói életnek, idén márciusban kerek évfordulót, a 40. jubileumi alkalmat ünnepelheti. De mit is takar a nyitóceremónia, és a sok latin hangzású titulus, avagy csak szimplán furcsa hangzású fogalom, mely körüllengi e neves esemény minden pillanatát, s melyet csak szakavatottak értenek? Ennek jártam utána két ex-elnökségi tag, Bucsai Dóra ex-Regős és Király József ex-Spiritus Rector segítségével.

A méltán legnagyobb szakest (hiszen anno Vegyipari Egyetemként indult ’49-ben a Pannon) célja egyrészről a hagyományőrzés, másrészről egy olyan platform biztosítása, ahol a hallgatók, oktatók, öregdiákok és az ex-elnökségi tagok kötetlen formában tudnak egymással társalogni, majd egy hajnalig tartó zenés-táncos mulatsággal zárni az estet.
Nos, mivel is kezdődik? Íme a minden meghívón olvasható beköszönés, mellyel célszerű már a szakest napja előtt ismerkedni, hiszen aznap bizony el fog hangzani egy párszor, hiszen bárminemű hozzászólás, megszólítás kezdete az alábbi kell legyen:
„Elménket fényesen megvilágító Bölcsek Köve, Csodálatos Vegyészmérnök Szakest, mélyen tisztelt ex-Garabonciás, mélyen tisztelt ex-Spiritus Rectorok, mélyen tisztelt ex-Auditor Domesticusok, mélyen tisztelt ex-Regősök, mélyen tisztelt ex-Strázsamesterek, mélyen tisztelt Vitriolok Páholya, Vegyészmérnök Tagság.”
És ebben el is hangzott szinte minden szó, melyet alább definiálni fogok.

A ceremoniális részt egy előre megírt forgatókönyv alapján vezeti a szakest legfőbb (primus inter pares) tisztségviselője, a Spiritus Rector. Ő koordinálja a rendezvényt, azaz főszervez és konferál. Ezen kívül szalagos tisztviselő még a szakrális tárgyakért, a Lőréért, értsd büntetőitalért felelős Auditor Domesticus, akinek a szervírozás (pincérek, poharak, italkínálat) is a feladatkörébe tartozik.
A hagyományok megőrzéséért felelős a Garabonciás, a rangidős, aki áldását adja a búcsúzó végzősökre és a gólyákat is befogadja, a szervezés fontos háttérmunkáit gondosan igazgatva.
Az aranypalástos Regős vezeti a szakest hatalmas krónikáját, rögzítve az eseményeket.
Házigazda a Strázsamester, jobbkeze pedig a Strázsa, aki a rendfenntartásban segít az Elnökségnek, közben italfogyasztásra buzdítva az ex- és aktuális tagokat. A szakest fontos résztvevői még a Vitriolok Páholya, akik tiszteletbeli vegyészmérnökként vesznek részt az eseményen, és tréfás megjegyzéseikkel tűzdelik azt. Továbbá minden alkalommal Szak-Szesz-Full-t választanak, aki a büntetőital (Lőre) és a szakest szent italának, a Krampampulinak a minősítését végzi.


Ha múlt félévben nem vettél részt, lemaradtál? Száz százalékban nem, ugyanis Vegyészmérnök Szakest minden félévben megtartásra kerül, ősszel Gólyaavató, tavasszal Végzősbúcsúztató elnevezéssel. Az esemény menetrendje kisebb változtatásoktól eltekintve minden esetben ugyanaz: az elnökség bevonulása után következik a házirend és az alapító okirat felolvasása, majd a nyitóbeszéd az egyik oktatótól és/vagy ipari résztvevőtől. A Szakesten felavatásra kerülő Vitriol előadása és Vitriollá fogadása történik, ezután a kinevezett Szakszeszfull minősíti a büntetőitalt. Ezt követően az Öreg vegyész nem vén vegyész kórus emeli az est fényét nótás előadásával. Az est második része a feljelentések felolvasásával (bárki feljelenthet bármiért bárkit, szóval csak óvatosan!) és az ezekért járó büntetések Lőre formájában történő kiszabásával indul. Ezután a többi szakest Küldöttjeinek fogadása történik, majd a Szakest szent itala, a Krampampuli felszentelése következik. Végezetül a Gólyák felavatásával/Végzősök búcsúztatásával zárul az esemény, melynek tiszteletére a Krampampulit elfogyasztjuk.
A ceremoniális részt követően (de van, hogy előtte) a Garabonciás beszédet mond a gólyáknak/végzősöknek, lehetőség szerint a Bölcsek Kövénél. Ez egy hatalmas kő a B–C-folyosó mögötti füves részen, ahol az egyes években végzett hallgatók névsora olvasható a plaketteken. A

Szakest alapító okirata így fogalmaz:
„Az új évezred első évének Szent György havában mi, az alapító vegyészmérnök hallgatók hosszú fáradságos munkával megtaláltuk a BÖLCSEK KÖVÉT. Alkotó energiánk latba vetésével elkészítettük annak „mobil” változatát, amely legyen jelen minden szakesten. Legyen a BÖLCSEK KÖVE a Veszprémi Egyetemen tanuló és végző vegyészmérnök hallgatók összetartó szimbóluma, a visszajárók zarándokhelye.”

Tradíció, cseppnyi vegyészet és hatalmas bulik – gyere el és légy részese Te is a 40. Vegyészmérnök Szakestnek március 3.-án!
Mi biztosan ott leszünk!

Fotók: Vegyészmérnök Szakest