Használd újra!

Október 4-én megnyílt egyetemünk Újrahasználati Központja az egykori Tudósotthonban (8200 Veszprém, Nárcisz u. 12.). Dr. Kurdi Róberttel a R(E)GYETEM koncepció szakmai vezetőjével beszélgettem a központ eddigi sikereiről és a közeljövőben megvalósuló további tervekről.

Már az első napon nagy sikere volt az Újrahasználati Központnak, hiszen közel 80 tárgy cserélt gazdát, így egy úgynevezett polc-szabályt is be kellett vezetni, azaz „tegyél is, vigyél is”, ahogy plakátjukon is olvasható. Azóta ez a szám már több mint 400 fölött van, nagyon sok könyvet, sporteszközt, gyerekjátékot és társasjátékot vittek és hoztak. A központ minden kedden 8 és 12 óra között tart nyitva, hogy a már nem használt, de még jó állapotban lévő tárgyaikat leadhassák esetleg vihessenek is magukkal valami hasznosat.

A leadható termékek, eszközök köre a teljesség igénye nélkül:

  • kis méretű bútorok, lakberendezési tárgyak, dekorációk
  • táskák, bőröndök, tiszta takarók, hálózsákok
  • sporteszközök pl. kerékpár, labda, roller, stb.
  • biztonságosan használható szerszámok
  • konyhai eszközök (nem elektromosak), pl.: lábas, tányér, evőeszköz, pohár, edény
  • könyvek, tankönyvek
  • gyerekjátékok, iskolaszerek
  • használati eszközök babáknak, pl.: babakocsi, fürdetőkád, hordozó, stb.
  • bakelit hanglemezek, CD-k, DVD-k
  • biztonságosan használható (nem elektromosak) eszközök
  • minden olyan egyéb tárgy, eszköz, amely a háztartásokban feleslegessé vált, de más személy által még a mindennapi élet során használható.

Több ilyen központ is működik már az országban, de ezeket többnyire hulladékgazdálkodási cégek üzemeltetik, az egyetemek közül mi vagyunk az elsők, akik létrehoztak ilyen központot. A projekt megvalósításának ötlete azért is merült fel, mert egyetemünk törekszik a körforgásos gazdaság jegyében működni és környezettudatos szemléletet kialakítani az egyetemi polgárok körében.

Ehhez kapcsolódnak a közeljövőben tervezett fejlesztések is. Többek között új hulladéktároló edényzetet vásárolnak majd, melyhez saját fejlesztésű szenzorokat kapcsolnak, amik arra szolgálnak, hogy távolról meg tudják nézni az adott szemetes telítettségét. A szelektív hulladékgyűjtésre is nagyobb hangsúlyt fektetnek, például az irodákban csak papírhulladék gyűjtésére alkalmas kukák lesznek elhelyezve.

Ezen kívül indítottak egy kérdőíves felmérést is az egyetemi polgárok körében, melyben hulladékgyűjtési szokásaikat mérték fel, hogy ebből később le tudják szűrni, hogy milyen szemléletformálást kell végrehajtani. Ez azért is fontos, mert 2024 januárjától a konyhai hulladékot külön kell majd gyűjtenie a lakosságnak. Ezzel kapcsolatban pedig egy pilot projektet is elindítanak, melynek keretében három kollégiumban adnak különböző utasításokat a hulladékgyűjtéssel kapcsolatban. Ez arra szolgál, hogy meg tudják állapítani, hogy melyik módszer a legmegfelelőbb, melyiket tudják teljesíteni az emberek úgy, hogy az egyes frakciók még tiszták, hasznosíthatók maradjanak. Az összegyűlt hulladékok egy részét pedig különböző kutatási területeken használják fel.

Egyetemünk a MOL-lal szoros együttműködésben dolgozik, ezért ezeket a felméréseket neki, mint a magyar hulladékgazdálkodási koncesszornak végzik, és az eredmények remélhetőleg vissza fognak köszönni a MOL országos kampányában is. Az úgynevezett R(E)GYETEM koncepció célja, hogy az intézmény különböző fenntarthatósági programjait összefogja, valamint további kezdeményezésekkel éljen.

További információt az Újrahasználati Központról itt találsz: regyetem.uni-pannon.hu