Bajnokságban, lóközelben
Tanos Lili, a Pannon Egyetem harmadéves gazdálkodás és menedzsment szakos hallgatója nem csak a gazdaságtudományokban vágtat, hanem a díjugrató pályán is szép eredményekkel szerepel. Szenvedélye gyerekkora óta a lovak és a versenyzés, enélkül már el se tudná képzelni az életét.
Mióta lovagolsz, és mikortól tudtad, hogy ezzel versenyszerűen szeretnél foglalkozni?
Családi háttér miatt már születésem után az istállóban voltam, mindig is lóközelben akartam és szerettem lenni. Ötéves korom óta edzésszerűen kezdtem el lovagolni és fejlődni, így tíz évesen sikerült is le raknom a Rajtengedély vizsgát, aminek van egy elméleti vizsgája, egy díjlovaglás bemutatás, és egy díjugratás, ahol egy 12 akadályból álló pályán kell végigmenni. Nálam szó se volt soha díjlovaglásról, hogy versenyszerűen belekezdjek, csakis a díjugratást tartottam mindig a magaménak.
Mi motivál a versenyzésre?
A motiváltságom főleg a lovak szeretete, imádok kint lenni a szabadban, arról nem is beszélve, hogy ennél jobb sportot nem is tudnék mondani. Próbálkoztam más sportokkal is, ami kondiban tart a lovaglás mellett, de egyikben sem voltam kitartó.
Kik azok, akik támogatnak a lovas karrieredben?
Mindig is apukám volt az, aki támogatott ebben, ő lovagol még jelenleg is. Húsz évesen kezdte a lovaglást, így 90%-ban mindig együtt megyünk ki a lovakhoz és az edzésekre is.
Mennyi felkészülési időt adsz magadnak és a lovadnak egy verseny előtt?
Általában tavasszal kezdődik nálunk a szezon, így már elkezdünk február-márciusban felkészülni, hogy elindulhassunk már májusban az első versenyekre. Onnantól kezdve nincs megállás, ló és lovas is folyamatos edzésben van, nincs szünet. Így mindig felkészültek vagyunk. A versenyek között három hetet szoktunk kihagyni, hogy közte a ló is regenerálódjon, és én is fel tudjak készülni a következő megmérettetésre. Ez a versenyidőszak általában szeptember-októberig tart, de utána sem állunk le, csak a heti hat edzés le van szűkítve nágyre. Ha elvállalsz egy ekkora állatot ilyen vérmérséklettel, akkor azt is vállalod vele, hogy minden nap felelős vagy érte.
Melyik díjadra vagy a legbüszkébb és miért?
Tíz évig volt egy gyönyörű fekete Icaro névre hallgató lovam, vele két nagy eredményt értem el: Veszprém megyei bajnok címet 2016-ban, majd ugyan ebben az évben Nyugat Magyarországi Regionális bajnok lettem vele.
Ezen kívül hét darab első helyezést értünk el, 5 második helyezést, és mivel itt az első hat lovas van díjazva és értékelve, így van még nyolc darab remek helyezésünk.
2018 óta Borával versenyzünk, ő egy magyar sportló (más néven mezőhegyesi sportló), tíz éves sárga kanca. Ő már nagyobb képességű, vele ifiben versenyzünk 110-120 cm-en. Itt megemlítem, 2018-ban elértünk ifi 110 cm-en egy Veszprém megyei 3. helyezést, ezen kívül 16 db helyezést értünk el, sok dobogós eredménnyel.
Több lóval versenyzel, vagy csak egy, saját lóval mész minden versenyre?
Mindig egy ló van gyerekkorom óta. Sári volt az első lovam. ő is egy magyar sportló volt, szinten sárga kanca, neki sajnos lett egy nagyon komoly tüdőbetegsége. Utána lett Icaro, és jelenleg Borával foglalkozok minden nap, és járunk versenyezni.
Mennyi szabadidőd van a sport mellett?
Amikor kisebb voltam, akkor csak a versenyzésre koncentráltam és hogy megyei bajnok legyek, akkor nem éreztem soknak a heti hat edzést két órában; akkor gimis voltam a Lóczy Lajosban. De ezen kívül nem is volt más dolgom, hogy problémát jelentsen. Viszont mióta Bora van, ezek az edzések még komolyabbak, még fárasztóbbak, mivel egy sokkal magasabb szintről beszélünk, és hogyha itt nincs odafigyelés, vagy fáradt az ember, akkor azt érzi a ló, és elszabadulhat a pokol is akár egy veszélyes szituációban. Természetesen van időm az edzések mellett, de nem mondanám szabadidőnek a munka és egyetem mellett. De ugyanúgy imádom. és semmi pénzért nem akarnám abbahagyni. Ez már a részem.
Milyen céljaid vannak a közeli és távoli jövőre nézve?
Nagyon nehéz ebben a mai világban előre gondolkozni, de mindenféleképpen szeretnék versenyezni és továbbjutni ebben a kategóriában. Nagyobb eredményeket, úgy gondolom egyenlőre nem fontolgatok, jelenlegi célom 110-120 cm-en minél több jó helyezést elérni, ami a lovat is előrébb viszi és persze engem is a lovas körökben.
Fotó: Tanos Lili