„A legértékesebb, amit egy egyetemista megtapasztalhat”

Varga Dévald Olivér, a Mérnöki Kar végzős hallgatója 2023 novemberében vette át a Hallgatói Önkormányzat elnöki pozícióját. Végtelen lendülettel és figyelemmel menedzseli a testület működését, társait szolgáló ötletekben kifogyhatatlan. Beszélgettünk elnöki feladatairól, az odáig vezető útról, közeljövőbeni terveiről.

Mesélj magadról kicsit, egyetemi szakodról, hobbijaidról!

Varga Dévald Olivér vagyok, a Dévald bár kevésbé ismert név, azt használom, az Olivérre nem hallgatok! Mechatronikai mérnöki alapszak utolsó félévét teljesítem az idén. Sajnos a hobbira egyre kevesebb időm marad, viszont középiskolásként tagja voltam az iskola röplabda csapatának akikkel az országos diákolimpiára kétszer is kijutottunk; valamint hét évig zongoráztam.

Mikor találkoztál először a HÖK-kel?

Gólyaként a Jedlik Ányos Szakkollégium Tudásnyitó Táborában találkoztam velük először. A Jedlikbe az elsőéves hallgatók bekerülése meghívásos alapú, a megfelelően jó pontszámokkal érkezőket hívják meg ebbe a táborba, mutatják be, milyen is a szakkollégium. Itt találkoztam először a HÖK-kel; abban az időben nagyon sok HÖK-ös volt jedlikes is, sőt, még ezen kívül jedlikes szenior, és Szakkollégiumi Intéző Bizottsági tagok. Tetszett, hogy milyen összetartóan szervezték meg és vezették a tábort. Itt találkoztam Lekszikov Kittivel, a tábori felvételi elbeszélgetés HÖK delegáltjával, majd a Gólyatáborban már kiderült számomra, hogy ő az éppen regnáló HÖK elnök. Itt volt az a pont, ahol többen is megkerestük Kittit, hogy szeretnénk csatlakozni a HÖK-höz. Folyamatosan tartottuk a kapcsolatot, és amint volt lehetőség, csatlakoztunk is. Egy hallgatói referensi pozíció nyílt meg a Mérnöki Kar részönkormányzatában, erre jelentkeztem, 2019 novemberében már HÖK-ös voltam.

Mitől vált igazán szimpatikussá számodra?

Az összetartó, kis közösség, ami igazán megfogott, a szoros együttműködések, közös szórakozások, a baráti társaság, és hogy én is oda tartozhatok. Másrészt, ami a legtöbb vezető pozíciót betöltő HÖK-ösben dolgozik, a tenni akarás a közösség érdekében. Ilyen módon ismertté válni egyetemi szinten, nagyon jó lehetőség a HÖK.

A Jedlik „neveli ki” a későbbi vezetői pozíciókat betöltő hallgatókat?

Egy időben úgy működött, azonban ma már szinte nincs olyan HÖK-ösünk, aki szakkollégista is lenne. Anno Lekszikov Kitti, Varga Ákos Ex-Elnökeink is onnan indultak. A szakkoli egy húzóerő is volt, mert a jedlikesek a tanulmányaikban is előre haladottabbak, nekik kevésbé okoznak nehézséget tanulmányi feladataik, és több idejük van arra, hogy közösségi tevékenységet folytassanak, illetve terhelhetőbbek. A Covid időszakában ez a generáció „kikopott”, elvégezték az egyetemet, kiléptek a HÖK-ből, az új generációt pedig már a Gólyatáborok alatt vonzották be a részönkormányzati elnökök. Büszkén mondhatom, testületünk 40-50%-a elsőéves. Célunk, hogy olyan szintre be tudjuk tanítani őket, hogy vonzó legyen számukra, hogy itt maradjanak, és lehetőségük legyen, hogy egy felsőbb pozíciót is megpályázzanak a későbbiekben.

Felkeresitek a régi tagokat kapcsolatápolás és szakmai iránymutatás kapcsán?

Van egy alumni levelezőlistánk, folyamatosan tartjuk a kapcsolatot, az évenkénti, hagyományos programjaikra visszahívjuk őket. Az elnökváltásnál megszervezzük a „Meghalt a király! Éljen a király!” nevű rendezvényünket, ahol az elnökavatás történik, erre állandó meghívottjaink az Ex-Elnökök. Segítségkérés terén a legutóbbi két-három elnökhöz tudunk visszanyúlni, a régebbiek már a munka világában élnek nagyon. Most tervezünk egy tréninget a képviselőknek, ide Varga Eszter Máriát hívtuk meg trénernek, ő jelenleg mesterszakos hallgató. Lekszikov Kitti és Varga Ákos jelenleg PhD tanulmányaikat végzik az egyetemen, velük is tartom a kapcsolatot, kikérem a véleményüket nehezebb döntéseknél.

Eddig milyen posztokat töltöttél be a HÖK-ön belül?

Hallgatói referensként kezdtem 2019-ben, majd egy évvel később, a hallgatói képviselőválasztásnál jött a lehetőség, hogy elinduljak hallgatói képviselőnek, ezzel egy időben felajánlották számomra, hogy ellenőrző bizottsági (EB) tag is legyek a HÖK-ön belül. Az utóbbiba csatlakoztam, mivel a szakomról ketten is indultunk volna a képviselői pozícióért, de csak egy hely van, így megegyeztünk, hogy én vállalom az EB feladatait. Ez leginkább a jegyzőkönyv írás, dokumentációs, adminisztrációs feladatok ellátása. Júniustól lettem hivatalosan EB-s, következő év nyarán pedig átvettem az EB elnöki pozíciót. Miután lejárt a mandátumom, 2023 februárjában HÖK elnökhelyettesként folytattam, novembertől pedig az elnöki pozícióban munkálkodok.

Ezzel együtt egy nagyszámú testületet is koordinálsz. Hogyan éled meg?

Jelenleg egy több mint 50 fős testületet irányítok. Ebben nagy segítségemre vannak a részönkormányzati és egyetemi központ testületi elnökök, akikkel olyan baráti viszonyban vagyunk, hogy könnyen tudunk tanácskozni a karokat és egyetemi központokat érintő dolgokban, és nagy feladatot átvállalnak ők. Az egyetemi vezetőkkel is közvetlen viszonyban vagyunk és egyenrangúként tekintenek ránk, ez nagy megtiszteltetés számomra.

Mit adott még neked a HÖK?

Az első, amit nekem adott, az a közösség. Szerintem a legértékesebb, amit egy egyetemista elsőre megtapasztalhat, az a közösség, aki segít, ahova be tud illeszkedni. Nekem a Jedlik és a HÖK közösen adta ezt meg. Örülök, hogy a mai napig el tudunk menni közösen egy HÖOK eseményre, egy szakestre. Az ismeretségi kör, tegeződő viszonyok mind-mind érték.

Elnökként milyen céljaid vannak? Mit adtok Ti a hallgatóknak?

Az első dolog, amit adunk, az a Gólyatábor, amit igyekszünk úgy megszervezni, hogy élvezhető legyen, és mindenkinek lehetősége legyen a saját stílusának megfelelő programon részt venni, miközben kicsit ki is billentjük őket a komfortzónájukból. Ennek megszervezése sok vitát és időt igényel, de igyekszünk mindenkinek megfelelni. Célunk, hogy a hallgatói rendezvényeket olyan színvonalúra szervezzük, hogy az elfogadható legyen, és a részvételi díjakat alacsonyan tartsuk.
Ami még fontos, és külső szemmel nem látható, az a különböző bizottságokban való részvétel, és azokban a hallgatók érdekeinek képviselete, akár vétózással is. Nincs olyan hallgatókat érintő döntés, amibe ne kérnék ki a mi véleményünket is.
Van még olyan törekvésünk, hogy a beiskolázási eseményeken egy HÖK-ös hallgató is részt vállaljon a kari hallgatók mellett.

Van olyan, amit másképp csinálnál, mint az elődeid?

Volt egy törekvésem arra, hogy minden eseményen szeretnék részt venni, részönkormányzati üléseken, egyetemi központok ülésein, személyesen ellátogatni hozzájuk. Megerősíteni a kommunikációt a különböző szervezeti egységekkel. Folyamatosan keres minket a város vezetése is, hogy segítsük egymást. Pár hónap után azonban láttam, mindenhol megjelenni nem működőképes. Viszont könnyebbség, hogy a félévben csak a szakdolgozatot írom, így ez összeegyeztethetőbb a tanulmányaimmal.

Az idei EFOTT-on képviselni fogjátok az Egyetemet?

Szeretném, hogy a 2024-es EFOTT-on is kinn legyen a Pannon Egyetem. A HÖOK, mint a fesztivál tulajdonosa, elsősorban a Hallgatói Önkormányzatokat keresi meg ezzel, a pályázat kiírása során, idén azonban még nem került kiírásra. Az elmúlt években is jelen volt a Pannon Egyetem standdal az Universum területén, szeretnénk megpályázni ezúttal is, már várom!

Elnökként a hallgatói ügyek mellett kulturális eseményeken is részt veszel?

Pár éve már hagyománnyá vált, hogy az egyetemi Ki mit tud? zsűritagjai közé felkérik a regnáló HÖK elnököt is, ahol a pontszámozás mellett pár gondolattal értékeli a fellépők produkcióit. Idén a háromtagú zsűrinek én is tagja voltam.

Mit üzensz az elsőéveseknek?

A mostani elsősökön érzem, hogy egyre több mindenen szeretnének részt venni, keresik a közösségi lehetőségeket. Remélem, a bulizós részen túl a kulturális részét is keresni fogják. Élvezzék ki az éveket, amiket itt töltenek el, és vegyenek részt a közösségi, kollégiumi programokban, mert itt születnek a legnagyobb élmények!

 

Marton Angéla

Fotók: Szabó László, PEHÖK