Edzésektől Regattáig
Hazai vizeken találjuk magunkat, valahányszor visszatérünk – a Balaton régió egyetemeként – az evezés témájához. Interjúnk alanya azonban nem csupán evezős, de idén már a Hallgatói Önkormányzat és a Testnevelési és Sport Intézet közötti kommunikációért is felel. Rohrer Tamás másodéves mérnökinformatikus hallgatóval beszélgettem.
Mióta evezel, hogyan kerültél kapcsolatba a sportággal?
2022-ben érkeztem a Pannon Egyetemre, és a Gólyatáborban összeismerkedtem Imre Milán hallgatóval, anno ő szervezte a sárkányhajós és regattás csapatokat. Így első egyetemi félévem óta evezek rendszeresen és járok versenyekre.
Hogy néz ki egy evezős edzés az egyetemen?
Háromféle edzésfajtánk van: víziedzésünk heti háromszor, amikor jó az idő, mint most, és kb. októberig vízen vagyunk. Hajnali 05:50-kor a Központi Kollégium parkolójától visz minket busszal az edzőnk Balatonalmádiba, a Nereus Park Hotel vízitelepére, bepakolunk a csónakba minden szükséges eszközt, és 4-8 km-t evezünk a vízen különböző, öt percenként váltogatott intenzitásban. A reggel nyolcas óránkra vissza is tudunk érni, így simán belefér egy napi rutinba.
Másik edzésfajtánk az ergométer edzés, azt viszont megelőzi az egyéni bemelegítés. Ez egy sokkal összetettebb erőnléti feladat, ami megerősít minket az off-szezon alatt: amikor nem tudunk vízen lenni, ez váltja ki a hajnali víziedzéseket. A harmadik, a délutáni termi edzésünk pedig egy crossfites jellegű edzés, súlyzóval, saját testsúllyal, TRX-szel; általában párokban dolgozunk. Keddenként fix ismétlésszámot teljesítünk, csütörtökönként pedig fix időre végezzük a gyakorlatokat. Szentessy Balázs tanár úr mindig változatos kombinációkat szervez meg az edzések alatt, jól érezzük magunkat.
Mely versenyeket emelnéd ki, amelyeken részt vettetek?
Minden évben megyünk a MEFOB keretében rendezett országos bajnokságra, ez általában Győrben vagy Mosonmagyaróváron van, idén az utóbbi helyszínen tartották. Csapatban elsők lettünk, 500 méteres versenyben. Ott négyen ülünk egyszerre külön-külön ergométeren, nézik az egyéni átlagot, a csapatét, és az alapján értékelik a teljesítményt. Kiemelném még a házibajnokságunkat, a decemberi Mikulás kupát, ott vegyes hallgatói csapattal 2. helyezést értünk el. Ahogy a nyári Fister kupán is, ami szintén országos bajnokság. Márciusban belekóstoltunk a sárkányhajózásba is, az I. Veszprémi Rendvédelmi és Közigazgatási medencés Sárkányhajó Versenyen. Különböző hivatali szervek versenyeztek velünk, illetve a Balatoni Yacht Club evezősei. Első helyezést hoztunk, úgy, hogy nem gyakoroltunk ilyen hajóval még.
Május elején rendezik a MEFOB sárkányhajó versenyét, amelyen indul a Pannon Egyetem csapata is. Mesélnél erről kicsit?
Lelkesen készülünk rá, toborozzuk a hallgatókat. A Magyar Egyetemi-Főiskolai Sárkányhajó Országos Bajnokság Győrben lesz, a Dunán; azonban nehézség, hogy az egyetemnek nincs sárkányhajója. Ha komolyan szeretnénk venni, érdemes lenne rá beruházni, vagy kooperációt összehozni. Ami az előző alkalommal kihívást jelentett, az az ottani szervezés volt: a beosztás és a verseny utáni várakoztatás okozott főként diszkomfortot.
HÖK sportfelelős is vagy az egyetemen. Ez milyen feladatokat jelent számodra?
A HÖK-nél sport- és szabadidős tevékenységekért felelős elnöki referens vagyok. Felkértek erre a feladatra, miután az egyetem Testnevelési és Sport Intézeténél most már másfél éve én kezelem az Instagram fiókot, ahol a posztok az én kreativitásomra vannak bízva. Ez alapján adott lehetőséget a jelenlegi HÖK elnök, Varga Dévald a TSI és a HÖK közötti összekötésre, azaz én kommunikálom a kéréseket közöttük. Ha van bármilyen tesis rendezvény, amit szeretne a HÖK, ezt közvetítem, megbeszélem kettőjükkel. Konkrét példa az Egyetemkör Futás, ahova a TSI-nek kellenek segítők a regisztrációhoz, az útvonal-biztosításhoz. Ezt a HÖK-ösök biztosítják. Ilyen jellegű kommunikátori feladataim vannak a két szervezet között.
A sporton kívül más közösségszervező tevékenységet is folytatsz?
Igen, a HÖK-nél belekerültem a rendezvényes csoport munkakörébe is, például a húsvéti tojáskeresés szervezésébe, ami nagy sikert aratott a hallgatók körében. Valamint a Központi Kollégiumban KIB-es vagyok, a szenior segítője, már két éve. Emellett segítő vagyok hétvégente a Varga Ákos Ex HÖK-elnök által szervezett túrákon.
„Evezzünk” vissza a Regattához! Idén hogyan készültök rá?
Erre még plusz edzéseink vannak! Minden karnak van saját edzésnapja, GTK-soké a hétfő, mienk, MIK-eseké a kedd, szerdán az MK készül, csütörtökön pedig a HTK. Ez is hasonló, mint a hajnali edzésünk, amiben másabb, hogy itt teljesen az alapoktól indul a csapat. Az edző begyakoroltatja a különböző féle tempókat, alap fogást, forgatást, teljes húzást, félhúzást… Tudni kell a lapátot is merni, hiszen – kis szakmai adalék – a lapát egy ún. tulipánban ül; és ha forgatja az ember, akkor egy koppanó hanggal jelez vissza a lapát, hogy a „helyén van”, s ha az teljesen ráfekszik a tulipánra, akkor tudjuk, elfordult az ideális pozícióba.
Hány fős csapatok vannak Regattán?
Tíz ember fér be a hajóba, annyian lehet versenyezni, viszont tizenöt főt kértünk a csapatkapitányoktól, hogy lehessen tartalékos is. A sárkányhajó ezzel szemben 20 fős, plusz a ritmusadó dobos. Ez jelentősen nagyobb létszám tekintetében, viszont mozgásban könnyebbséget jelent a keskenyhajó, amivel gyorsabban lehet haladni, mint a fix evezős 10 üléses hajóval, ami szélesebb és a lapátok is hosszabbak.
A Regattára látogatók mit várhatnak az eseménytől?
Számos különféle programmal készülünk, ahogy régebben is szokás volt; cégeknek lesznek kiállított standjaik, a versenyzőknek jár gulyásleves, sör és üdítő. DJ szolgáltatja a zenét, nagy buli feeling lesz! Még azok a hallgatók is várják évről évre, akik nem szeretnek sportolni, de Almádiba szívesen lemennek ezért.
Marton Angéla
Fotók: Pesthy Márton