HSUP? Emelkedj ki a tömegből!

Megújul a HSUP! De mi is az a HSUP? Igen, ez a szó engem is meglepett, mikor először hallottam. Próbáltam kitalálni mit jelenthet, aztán segítségemre sietett Mészáros Péter, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának munkatársa.

Mit is jelent ez a rövidítés? Íme, a válasz: Hungarian Startup University Program. Lehet, ezzel sem lettél sokkal okosabb, ezért leírom röviden, miről is szól. Ha pedig már ismered, akkor figyelj, mert az újításokat is megtudhatod! A HSUP egy két féléves e-learning tárgy, amelynek első félévében az innovatív gondolkodásmód és a startup világ megismerése kerül a középpontba. Míg a második félévben a vállalkozások felépítésével kapcsolatos gyakorlati tudást sajátíthatod el.

A tantárgy kezdetekor mindenki saját maga modulokat teljesít. Ezekből a modulokból már képes lehetsz arra, hogy a saját ötletedből elkészíts egy one pagert, amit a későbbiekben be kell mutatni. Ezt a rövid bemutatót, a zsűri már értékelni fogja, és az ötletek alapján döntenek arról, kit juttassanak tovább. A második félévben, csapatokban kell dolgozni, és ösztöndíj támogatást is kaptok. Azokat az ötleteket kell tovább gondolnotok, amiket a zsűri jónak ítélt meg. Nem muszáj a Pannon Egyetemre járni a csapaton belül, „külsősként” is segítheted őket. Nem csak azok az emberek vehetnek részt a második félévben, akiknek az ötletét tovább juttatták, hanem azok is, akik csatlakozni akarnak az ötletgazdákhoz. Aki teljesíti a tárgyat az első félévben, de a zsűri nem engedte tovább, erősítheti a többieket az egyik csapatban. Itt megoszthatja gondolatait, és erősítheti a többieket az ötleteivel. Ezért is jár az ösztöndíj! A tantárgy végén el kell készíteni egy progress riportot, videót, és be kell mutatni egy pitch-et csapatonként. Az ötleteket akár befektetésre is javasolhatják.

A HSUP új ösztöndíjrendszerének középpontjába a két félév során befektetett munka mennyiségének és minőségének, valamint eredményességének elismerését veszik figyelembe. A második szemeszter során legjobban teljesítő 15 csapat tagjai, csapattagonként 1 millió forintos külön ösztöndíjban részesülnek. A startuppá válni képes 4 legígéretesebb csapat pedig (amennyiben megalapítják a vállalkozásukat és sikeresen vonnak be tőkét a piacról a tavaszi félév zárását követően) további vissza nem térítendő támogatáshoz juthat. Ezzel párhuzamosan a 2. félévi projektmunkáért járó általános ösztöndíj havi összege 50 ezer forintra módosul, egy félév közepi teljesítési mérföldkőhöz kötve a második 2 hónap kifizetését. Lényeges újítás továbbá, hogy a startup alapítók tipikus létszámát figyelembe véve maximum 3 fő kaphat ösztöndíjat egy csapatban.

A piaci szereplőket, befektetőket már a második félévbe jutó csapatok kiválasztásába is bevonják. A hallgatóknak a második félévbe jutáshoz idéntől a one-pager mellett egy 3 perces pitch videót is el kell készíteniük. Ezek két körben kerülnek értékelésre: első körben az egyetemi szakértők, a második körben pedig már – a Demo Dayről ismert – befektetők értékelik a pályamunkákat. Azok a hallgatók alapíthatnak csapatot a második félévben, akik mindkét értékelési kört sikerrel veszik.

Ami újdonság még, hogy bővül a mentorok szerepe. A csapatokat nem csak egy mentor fogja segíteni, hanem lesz egy, aki a folyamatot figyeli, és lesz, aki szakmai szemmel tudja ellenőrizni a munkát.

Ha felkeltette az érdeklődésedet ez a megújult tantárgy, ami háromkredites lesz, akkor szeptember elején figyeld a Neptunt! Részletes információk várhatóak a későbbiekben.

Rád van szükség! Ha vannak ötleteid, terveid, és nem félsz a változástól, akkor jelentkezz, és legyél te egy fontos csapat tagja! Ne felejtsd, a lényeg: Emelkedj ki a tömegből!