Jane Goodall a Pannon Egyetemen

2023 májusában négy év után újra Magyarországra látogatott dr. Jane Goodall világhírű főemlőskutató, ENSZ-békenagykövet, a csimpánzok életének legismertebb kutatója. A Pannon Egyetemet az a megtiszteltetés érte, hogy utazásának egyik állomásaként az intézmény szerepelt, ahol egy programsorozattal készültek a természet- és környezetvédő aktivista látogatásának tiszteletére. Az esemény a tudós tavaly megjelent könyvére reflektálva a HOPE címet kapta.

A tudomány elérhető, a közösség érték, a környezetünk kincs
2023. május 7-11. között a Pannon Egyetemen megrendezésre kerülő programsorozat kiemelt célja volt, hogy felhívjuk a figyelmet a fenntarthatóság felé való mielőbbi tényleges elmozdulás és a társadalmi szemlélet- és attitűdformálás fontosságára.
Az esemény neve HOPE, amelyet a heritage, obligation, planet, environment szavak oldanak fel. Ennek jelentése egyúttal üzenet is: kötelességünk megőrizni a természeti, épített, környezeti és kulturális örökségeinket, és óvni környezetünket. A rendezvényt a Pannon Egyetem a Jane Goodall Intézettel együtt szervezte. Összefogásuk szándéka, hogy országos szinten is hírt adjanak a fenntarthatósággal kapcsolatos tevékenységeikről és törekvéseiről, amelyek a rendezvény után is folytatódnak.

2023. május 7-én vasárnap a csimpánzok világáról, etológiai kutatásokról és Jane Goodall kalandos életéről szóló filmek vetítésével egybekötött beszélgetéssel hangolódhattak az érdeklődők a tudós hétfői érkezésére. Május 8-án hétfőn érkezett a rendezvényre Jane Goodall. A kutató és Gelencsér András a Pannon Egyetem rektorának plenáris előadásai után bemutatkozott a Jane Goodall Intézet, amely fennállása óta jelentős környezetvédő szervezetté nőtte ki magát. Kisfilmeken keresztül bemutatásra kerültek a Pannon Egyetem – Trash Art pályázat alkotásai, továbbá Kabi, az Egyetem által örökbefogadott csimpánz. Az eseményen Gelencsér András rektor ünnepélyesen az egyetem díszdoktorává avatta Jane Goodall világhírű csimpánzkutatót. A napot könyvbemutató beszélgetés és Zichó Viktor extrémsportoló és energetikai mérnök angol nyelvű előadása zárta.

A világban minden összefügg. Ha egy első ránézésre jelentéktelennek tűnő faj eltűnik az ökoszisztémából, azzal megbomlik az egyensúly. Olyan, mintha egy szálat lebontanánk a szőttesből: ahogy egyre több és több szálat húzunk ki, úgy omlik össze az egész. Ennek vagyunk ma szemtanúi a világ minden részén – mondta Jane Goodall előadásában.

Gelencsér András rektor hangsúlyozta, a technológia nem tud minket megmenteni, csak mi magunkat. Kizárólag a természet képes arra, hogy saját magát életben tartsa. Ha a természetet tönkretesszük, nem lesz jövő és ha ezt az életmódot folytatjuk, nem lesz B-terv.

Pannon Fényképészkör Egyesület egy különleges hangulatú kiállítással készült Jane Goodall veszprémi látogatására. A kiállított képek jótékonysági képvásár keretén belül megvásárolhatók, a veszprémi újonnan csatlakozott Roots & Shoots csoportok támogatására. A fotókat a Pannon Egyetem C épületének földszinti folyosóján lehet megtekinteni június 30-ig. Magyarországon 2006-ban, Jane Goodall részvételével jött létre a Rügyek és Gyökerek Egyesület, mely akkor elsődleges céljaként a hazai környezeti nevelés megerősítését tűzte ki. Az évek során a szervezet túlnőtte kezdeti célkitűzéseit, és az eddigi munkássága kiegészült afrikai és hazai állatvédelmi, természetvédelmi és humanitárius projektekkel. Többek között útjára indították a Névleges Csimpánz Örökbefogadást, a Passzold vissza, Tesó! kampányt – amely kezdeményezésekben a Pannon Egyetem is részt vett. A HOPE Fenntarthatósági Konferencia és Rendezvénysorozat óta a fenntarthatósági gyűjtőprogramok keretében több mint 14 kilogramm zokni és több mint 15 kilogramm farmer gyűlt össze.

Május 9-én kedden három szekciós konferenciaprogram keretében érdekes előadásokkal készültek a szervezők, a fenntarthatósági kihívások, az ökológia, a társadalom, és a kutatás-fejlesztés területére fókuszálva.

A rendezvénysorozat kiemelt eseményként szerepelt az Egyetem rendezvényeinek palettáján, mely kiváló példája az egyetemi összefogásnak, kooperálásnak. A remény, hogy az egyetem tud tenni a környezetünk és jövőnk megóvásáért él, hiszen minden erőnkkel ezen dolgozunk az oktatás, a kutatás és a társadalmi-intézményi felelősségvállalás területén is.

Hatalmas érdeklődés mellett zajlott le május 23-án kedden a PANNON R(E)GYETEM TRASH ART PÁLYÁZAT kiállításmegnyitója és díjátadója. A kiállítás 2023. június 23-ig megtekinthető a Pannon Egyetem Könyvtár és Tudásközpont harmadik emeletén az olvasótérben nyitvatartási időben.

Tudósné Ódor Eszter
Fotó: Pesthy Márton