Jubileumi év és új mérföldkövek

Egyetemünk idén 75 éves lett, számos felújítás valósult meg, és már második alkalommal került megrendezésre a Solar Boat világkupa Balatonalmádiban. Az idei év tapasztalatairól és a jövőbeli tervekről Csillag Zsolt kancellárral beszélgettem. 

A felújítási munkálatok az alsó kampuszon befejeződtek. Elégedett az elkészült munkákkal? Vannak további tervek ilyen jellegű fejlesztésekre? 

Most már kijelenthető, az egyetem központi kampuszának energetikai korszerűsítése és külső felújítása sikeresen megvalósult. Ennek köszönhetően jelentősen csökkent az energiafelhasználásunk, így a rezsiköltségünk is, nem mellékesen egy sokkal szebb és modernebb környezetben tanulhatnak a hallgatók és dolgozhatnak a kollégák. Személy szerint elégedett vagyok az eredménnyel, és büszke vagyok arra, hogy a központunk már úgy néz ki, mint ahogy egy 21. századi felsőoktatási intézménynek kell. Amennyiben a financiális feltételek adottak lesznek, szeretném, ha 2030-ra a Pannon Egyetem minden kampusza hasonló képet mutatna kívül és belül egyaránt.

Terveznek felújításokat a felső kampuszon, a régi egyetemi menza helyén egy új kollégiumot, a Tudósotthon kibővítését és a Zalaegerszegi Egyetemi Központ fejlesztését is. Ezekről lehet tudni már valamit?

Egyenőre még apróbb lépésekben, de haladunk a korábban kijelölt úton. A Tudósotthon felújítása és kibővítése kapcsán jelenleg a kiviteli tervek  készülnek, Zalaegerszegen pedig már lezajlott egy kisebb felújítás. Nagykanizsán két hónapon belül megkezdődik a KUMMI labor épületének komplex energetikai korszerűsítése egy csaknem 2 Mrd-os projekt keretében. Mivel kimondott célunk, hogy jelentősen növeljük a külföldi hallgatók számát az egyetemen, ehhez elengedhetetlenül szükséges, hogy a megfelelő lakhatási feltételeket megteremtsük. Ennek keretében tervezzük egy új kollégium építését Veszprémben, a korábbi egyetemi menza helyén, valamint napirenden van a Hotel Magister és a Központi Kollégium felújítása is.

Meghirdetésre került egy belső építészeti tervpályázat az aulának a megújítására, ez miről szól pontosan, mi a cél ezzel? 

Ha valaki bejön a „B” épületbe a főbejáraton, akkor a jobb oldalon egy nagy üres, fehér falfelületet lát, egy szerény „Pannon Egyetem” felirattal. A cél, hogy használjuk ezt a teret olyan módon, ami egyszerre tükrözi az intézmény fenntarthatósági törekvéseit, dekoratív, ugyanakkor illeszkedik az aula hagyományos és patinás elemeihez is mint az oszlopsor vagy a márványborítás. Ugyanakkor azért döntöttünk a nyilvános pályázat – és a pályázatot megelőzően egy széleskörű belső igényfelmérés – mellett, mert azt szeretnénk, ha a végeredményt egy picit mindenki a magáénak tudná majd érezni: hallgatók, kollégák és a helyi művészeti élet képviselői egyaránt.

75 éves lett idén az egyetem, milyen kihívásokat rejt/rejtett ez a jubileumi év, milyenek voltak eddig a rendezvények, hogy sikerültek?

Azt gondolom, méltó módon megemlékeztünk az évfordulóról. Van egy kis idő hátra az idei évből, de nagyon sok rendezvényen már túl vagyunk. Voltak, amik a múltba tekintettek vissza, emlékeket idéztek fel, és olyanok is, amik tipikusan a jövőnek, a jövőről szóltak. Főként azt próbáltuk megmutatni, hogy egy kis vidéki egyetemi karból hogy lett önálló felsőoktatási intézmény, majd egy erős egyetem, ami napjainkban a régió innovációs központja. Abban bízom, hogy amikor a késői utódaink a 150 éves jubileumot fogják ünnepelni, hasonló ívű fejlődési pályáról számolnak majd be.

Nyáron már a második Solar boat verseny zajlott le. Ez mennyire zászlós hajója az egyetemnek, mennyire tartják fontosnak az egyetem népszerűsítésében?

Én nagyon szeretném, ha az lenne, bizonyos értelemben már most is az. Az első verseny sikeressége után döntöttünk úgy, hogy a rendezvény – és maga a SolarBoat kezdeményezés – „marad”, megpróbálunk belőle egy olyan állandó intézményi értéket kihozni, ami egyszerre szolgálja a hallgatók fejlesztését, a nemzetközi kapcsolatépítést és nem utolsó sorban remek reklámlehetőség. A projektet logikailag ketté bontottuk: a hajó fejlesztése, a versenyzés, a csapattagok edukálása a Mérnöki Kar és a Műszaki Informatikai Kar szakmai felügyelete és koordinációja mellett zajlik, míg a rendezvényszervezés és lebonyolítás központi feladatként a Kommunikációs Igazgatóság feladatkörébe került. Azt gondolom, az új szisztéma jól vizsgázott: az idei verseny minden szempontból felülmúlta a tavalyit, pedig 2023-ban sem beszélhettünk éppen gyenge kezdésről. A külföldi csapatok körében egyre nagyobb az érdeklődés a verseny iránt, a Pannon Egyetem hajója, Sparky egyre jobban szerepel, és folyamatosan bővül a szponzorok, támogatók köre is. Terveink szerint a következő évben már nem csak a hazai versenyen indulna a PE hajója, hanem részt venne több külföldi megmérettetésen is, elvégre ez is egy „száguldó cirkusz”, többek között Monacoban, Amsterdamban is rendeznek futamot. 

Az idei felvételi eljárásban a Pannon Egyetem kiemelkedő eredményeket ért el a vidéki egyetemek között, Ön szerint ennek mi az oka?

Az elmúlt 3 évben, 2022-től folyamatosan emelkedik a Pannon Egyetemre jelentkezők száma, az intézmény hallgatói létszáma és a piaci részesedése egyaránt. 2024-ben több mint 60%-al többen jelölték meg a Pannon Egyetemet a felvételi jelentkezések során mint 2022-ben, a piaci részesedésünk ebben a kategóriában 30%-kal emelkedett a korábbihoz képest, míg a hallgató létszám több mint 20%-kal nőtt. Ha ehhez még azt is hozzáteszem, hogy ezt a jelentős előrelépést úgy értük el, hogy közben nem áldoztuk fel a minőséget a létszám oltárán (értsd: sok más egyetemmel ellentétben mi nem töröltük a belépési minimum ponthatárokat), akkor azt gondolom, igenis van mire büszkének lennünk.

Ezen eredmények mögött nincsenek „csodák”, csak munka. Benne van markánsan a pár éve létrehozott Kommunikációs Igazgatóság teljesítménye, a Karok és az Egyetemi Központok beiskolázási eseményei, évente több mint 500 középiskolai előadás, a facebook, instagram, tiktok aktivitások, az EFOTT, a számtalan rendezvény. De ugyanúgy benne van az intézményi kiválóság, az, hogy a Pannon Egyetemet 3 nagy nemzetközi ranking is világ legjobb 5%-ban jegyzi, hiszen hiába szép a csomagolás, ha nem megfelelő a tartalom.
Összefoglalva: egy rendkívül nehéz feladat vidéki egyetemként, egy csökkenő méretű piacon növelni a részesedést, de ha az elmúlt évekhez hasonlóan teszünk bele megfelelő mennyiségű energiát, és a megkezdett úton haladunk tovább, akkor azt gondolom, a Pannon Egyetemnek nincs mitől tartania.

 

Györffy Anikó

Fotó: Szalipszki Benedek