2023 kiemelkedő év – interjú Csillag Zsolt kancellárral

Az idei tanév is számos változást hoz az egyetemi hallgatók, oktatók életébe, nagy beruházások valósulnak meg, Európa Kulturális Fővárosának egyeteme leszünk, vagy éppen Magyarországon elsőként SolarBoat világkupa futamot rendezünk a Balatonon. Évindító interjúban beszélgettem minderről Csillag Zsolttal, intézményünk kancellárjával.

Milyen időszak áll előttünk, milyen változásokra, kihívásokra számíthatunk?

Az egész ország, és egész Európa nehéz időszak elé néz a szomszédunkban zajló háború, az ebből adódó energiaválság és az „elszálló” devizaárfolyamok következtében. A korábbiakhoz képest többszörösére rúgó rezsiköltségek miatt több egyetem is abban gondolkodik, hogy részben távoktatásra áll át, bizonyos épületeit bezárja, 18 fokra csökkenti az épületekben a hőmérsékletet, vagy éppen korlátozza a melegvíz használatot. Örömmel mondhatom, hogy nálunk ilyen drasztikus intézkedésekre nem kell számítani, a Pannon Egyetem működése még ebben a nehéz helyzetben is stabil. Természetesen odafigyelünk arra, hogy a működésünk ésszerű és takarékos legyen, például a levelezős hallgatók hétvégi óráit kevesebb épületbe koncentráljuk, optimalizáljuk az órarendeket, annak érdekében, hogy hétvégente az épületek egy részében csak temperáló fűtést kelljen biztosítanunk, de azt mindig szem előtt tartjuk, hogy az intézkedések nem érinthetik negatívan a szakmai munka színvonalát.

Melyek azok az intézkedések, amelyek az EKF évére, 2023-ra részben vagy egészben megvalósulhatnak? Milyen felújításokra lehet számítani?

Örömmel mondhatom, hogy két nagy volumenű beruházást is sikerült elindítanunk az idei évben a Pannon Egyetem központi kampuszán, Veszprémben.
Az egyik a „Zöld kampusz” projekt, amelynek keretében megtörténik a teljes veszprémi alsó kampusz parkosítása, megújul több mint 16 000 m2 járda és útburkolat, valamint 15 000 m2 zöldterület. Az „I” épület mögötti részen felépül egy 200 férőhelyes egyetemi mélygarázs, amelynek a tetejére csaknem 2000 m2 területen különböző sportpályákat telepítünk, valamint elbontásra kerül az a kerítés, ami az eddigiekben elválasztotta a kampuszt az Erzsébet ligettől. Ilyen módon a kampusz megnyílik a belváros felé, és a szomszédban megvalósuló Szent Miklós-szeg beruházással közösen egy nagy, egybefüggő parkot alkot, ami nem csupán az egyetemisták, hanem a városi polgárok számára is szabadon látogatható lesz.
A másik fejlesztés egy komplex energetikai korszerűsítés, aminek keretében elkészül a kampuszon található valamennyi épületünk hőszigetelése, megtörténik az ablakok cseréje, a külső homlokzatok felújítása, valamint egy új, a jelenkor igényeit kiszolgáló új fűtési rendszer kialakítása. Azt gondolom, hogy ez a beruházás mind a hallgatók és oktatók komfortérzetére, mind az egyetemi rezsiszámlára jótékonyan fog hatni.
A két projekt „fizikai” és pénzügyi nagyságrendje abszolút rekord az egyetem történetében, hiszen az intézmény alapítása óta nem volt ilyen volumenű infrastruktúrafejlesztés. A teljes beruházási büdzsé együttesen csaknem 15 mrd Ft, melynek egy részét az EKF 2023 program, egy részét a Magyar Állam finanszírozza, de a Pannon Egyetem saját forrásai terhére is hozzátett egy jelentős összeget.

Várhatóan mikorra készülnek el a felújítások?

Ugyan mind a két fejlesztés megvalósítása már folyamatban van, de jellegükből és tartalmukból adódóan nem egyszerre fognak elkészülni. A „Zöld Kampusz” 2023 nyarára, míg az energetikai korszerűsítés a tervek szerint a 2024-es évben fejeződik be.
Itt jegyezném meg, hogy ugyan a projektek eredménye reményeink szerint valóban impozáns lesz, de nem szándékozunk ezen a ponton megállni. Már most előkészítés alatt vannak azok a tervek, amiknek a keretében középtávon megújulhat a veszprémi felső kampusza és az egyetem zalaegerszegi kampusza is, míg Nagykanizsán egy teljesen új épített környezetet szeretnénk létrehozni egy Science Park konstrukció keretében.

Hogyan készülnek még 2023-as évre?

Gőzerővel és sok programmal! Azt gondolom, hogy ez az év kiemelkedően fontos időszak lesz mind az egyetem, mind a város életében, hiszen 2023-ban Veszprém és a környező régió lesz Európa Kulturális Fővárosa. A Pannon Egyetem már évekkel ezelőtt, a pályázat benyújtása során is aktívan részt vett a közös munkában, és az a célunk, hogy a megvalósítás időszakában is jelentős szereplői legyünk az eseményeknek.
A teljesség igénye nélkül: jövőre megszervezzük az eddigi legnagyobb szabású Veszprémi Egyetemi Napokat, SolarBoat világkupa futam házigazdái és indulói leszünk Balatonalmádiban a Nereusban, több mint száz rendezvénynek adunk otthont a Pannon Köztérben és bár ez még „titok”, de pályázatot nyújtunk be annak érdekében, hogy a 2023-as EFOTT házigazda intézménye 2006 után ismét a Pannon Egyetem legyen!

Fotók: Link Panna