Trónok harca az Éjszakai Egyetemen
Március 11-én rendezték meg a félév első Éjszakai Egyetemét, melynek meghívottja Szűcs Zoltán Gábor, az MTA TK Politikatudományi Intézet tagja volt. Előadása a Politikai realizmus és fantasy irodalom címet kapta.
Az esemény középpontjában George R.R. Martin regényei és az ezek alapján készült televíziós sorozat, a Trónok harca állt. A fő kérdés pedig az volt, hogy ez a középkori európai történelem által inspirált, fantasy-elemeket is tartalmazó mű miként lehet realista? Ami miatt realistának tekinthető… A történet alapján nehéz eldönteni, kinek is kéne szurkolni a szereplők közül, így való életben sem könnyű megmondani, ki a jó, s ki a rossz. Rengeteg fordulat, vér, szemérmetlen szereplők és politikai utalások jellemzik az alkotást, melyek gyakorlatilag mindennapjainkat is áthatják. A politikai realizmust is megtaláljuk a Trónok harcában. A realisták szerint a politika a hatalomról szól. Fontos a célok elérése, s azok megtartása. A jó döntés viszont potenciális erőszakkal jár. A végső céljuknak a hatalmon és az igazságosságon túl a rendet tartják. Emiatt azonban világunkat instabilitás hatja át, mivel a politikai rend nem hosszútávú. Ez a politikai instabilitás több helyen megjelenik a műben. Mint ahogy ezt a cím is mutatja, folytonos harc folyik a trónért. A Stark házat 10 000 évnyi uralkodás után a Targaryen-ek váltották le, akik 300 évig voltak hatalmon, majd újabb trónfosztások kezdődtek. Így szinte sosem volt politikai rend.
A sorozat mindezeken túl valószínűség-effektust kelt. Ez szintén jellemzi életünket, mivel gyakran meglepetésszerűen történnek velünk váratlan események.
Nagy Petra
Fotó: Antropológia és Etika Tanszék